تاریخچه مبل چپندر

در ابتدا لازم است بدانید تا الان تلفظ چپندر چه از جانب فروشندگان مبلمان و چه مردم خریدار مبل اساسا اشتباه بوده است. تلفظ اصلی این مبل، چیپندِل است که از نام پدید آورندۀ آن گرفته شده است. توماس چیپندل Thomas Chippendale فرزند جان چیپندل نجار زبردستی بود که این حرفه را نزد پدرش آموخت. توماس یک تاجر، کوهنورد و تبلیغات چی متبحر بود که در هیچکدام موفقیتی کسب نکرد جز حرفۀ پدری خود یعنی نجاری. توماس چیپندل در سال 1954 با انتشار یک کتاب مفصل از مجموعه آثار طراحی ها و الگوهای مبلمان شیک انگلیسی که از اولین کتابهای طراحی مبلمان بود توانست برای خود شهرت زیادی کسب کند و اسم خود را بر سر زبانها انداخت.

دیری نگذشت که تمام نجاران و هنرمندان اروپایی برای خرید این کتاب هجوم آوردند و از طرحهای توماس در کارهای خود بهره بردند. تاثیر کتاب او چنان شد که طرحهای پیشنهادی او بر اکثر کارهای انگلیسی اعمال شد و توانست در بین مردم محبوبیت زیادی کسب کند. توماس توانست با فروش طرحها و مبلمان خود به اقشار مرفه و مبله کردن ساختمانهای دولتی انگلستان با آثار خود ثروت زیادی کسب کند.
مبل چپندر یا چیپندل اولین سبک مبلمان انگلیسی است که به معروف ترین نام در تاریخ مبلمان انگلستان تبدیل شد درست در زمانیکه مبلمان دست ساز در اروپا در اوج خود قرار داشت. در اصل چیپندل به یک سبک در دکوراسیون داخلی اطلاق می شود که مبلمان یکی از اجزا آن بود. اما امروزه به خصوص در ایران این اسم فقط به نوع خاصی از مبلمان گفته می شود.

مبلمان به سبک چیپندل به طور کلی از چوب راش ساخته می شد که از غرب ترکیه وارد ایران می شد. اگرچه کابینت سازها قبل تر از این چوب برای ساخت روکش درب ها استفاده می کردند اما با پیدایش سبک چیپندل استفاده از این چوب به شکل گسترده ای در ایران آغاز شد. چوب راش برای حکاکی های پیچیده و ظریف سبک چیپندل بسیار کارآمد بود و حکاکیها بخوبی بر روی این چوب جواب می داد.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *